Czym jest pellet?

Pellet – co to takiego?

Słowo wszystkim znane ale czy każdy wie, czym tak naprawdę jest pellet i jak się go pozyskuje? Pellet jest produktem grzewczym pozyskiwanym z drewna a dokładnie z biomasy. Powstaje poprzez sprasowanie trocin drzewnych. Można wykorzystywać tutaj zarówno drzewa iglaste i liściaste, rodzime jak i bardziej egzotyczne. Istnieje też pellet wytwarzany ze słomy czy trawy.

Do czego służy pellet?

Pellet wykorzystywany jest jako paliwo stałe do ogrzewania domów oraz innych budynków. Spala się go w kominkach specjalnie do tego przystosowanych. Paliwo to, odmiennie niż węgiel czy ekogroszek, jest produktem niebrudzącym. Sprzątanie jest o wiele szybsze i przyjemniejsze niż w przypadku używania węgla itp.

Pellet spalany jest w piecach, które są do tego przystosowane. W tym momencie na rynku istnieje duży wybór takich kotłów, każdy klient znajdzie taki model, który spełni jego oczekiwania. Piece zazwyczaj są zautomatyzowane – same pobierają potrzebną ilość paliwa, rozpalają się do wcześniej ustalonej na termostacie temperatury oraz kontrolują ilość paliwa, które trzeba dodawać aby tę temperaturę utrzymać. Dbanie o czystość podczas użytkowania pelletu jest sprawą dość prostą. Nie mamy tu do czynienia z unoszącym się czarnym pyłem jak w przypadku węgla. Utrzymanie pieca w czystości nie jest problematyczne.

Pellet zazwyczaj nabywa się zapakowany w worki o różnej masie. Warto sprawdzić czy paliwo jest suche – ważne by używać suchych paliw w kotłach, co przedłuży ich żywotność.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.