Ekogroszek w workach – czy opłaca się go kupować?

Ekogroszek jest stosunkowo tanim i wydajnym rodzajem opału, który powstaje z wyselekcjonowanego węgla o wysokiej kaloryczności. Ekogroszek jest mniej zanieczyszczony niż zwykły węgiel, dlatego kwalifikuje się do grona ekologicznego opału. Warto wiedzieć, w jakiej formie kupować dobry i wydajny ekogroszek i jednocześnie nie przepłacać.

Ekogroszek luzem

Wiele składów opału w swojej ofercie ma ekogroszek luzem – czynnikiem zachęcającym do zakupu może być stosunkowo niska cena, jednak jest to tylko pozorna oszczędność. Ekogroszek leżący luzem na pryzmach ulega zawilgoceniu, chłonie zanieczyszczenia i z czasem traci część swojej kaloryczności. W tym przypadku otrzymujemy produkt w niskiej cenie, która jednak idzie w parze z jego jakością. Będziemy musieli użyć większej ilości takiego opału, by ogrzać dom względem ekogroszku workowanego.

Ekogroszek w workach

Znacznie lepszym pomysłem jest zakup ekogroszku w workach, które są fabrycznie zamknięte, a skład produktu jest określony przez producenta. Ekogroszek workowany jest pozbawiony wilgoci, powinien mieć niską zawartość siarki i innych zanieczyszczeń. Mniejsze, wygodne do przenoszenia worki o wadze 20-25 kilogramów są najdroższe, chociaż często można natrafić na atrakcyjne promocje w sklepach internetowych czy marketach budowlanych. Najbardziej opłacalne okazuje się kupowanie tzw. big-bagów, w których znajduje się aż tona ekogroszku. Niestety, w warunkach domowych jest to ilość, która utrudnia umieszczenie ekogroszku w piwnicy lub w dozowniku pieca.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.