Szafa na broń i amunicję

 

Szafa na broń to inaczej sejf, który pozwala na wygodne i bezpieczne przechowywanie broni oraz amunicji. Producenci oferują różnorodne modele, które zaskakują nie tylko swoją funkcjonalnością, ale także estetyką wykonania.

Szafa na broń – do bezpiecznego przechowywania broni i amunicji

Ustawa o broni i amunicji określa zasady przechowywania broni palnej i amunicji w warunkach domowych. Posiadacz broni palnej oraz amunicji zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

Najczęściej urządzenie do przechowywania broni i amunicji to szafa na broń, która spełnia normę PN-EN 14450 co najmniej klasy S1. Jest to wystarczające rozwiązanie dla użytkowników posiadających do 50 sztuk broni. Powyżej 50 egzemplarzy szafa na broń nie wystarczy. Konieczne jest przechowywanie nabytych modeli w magazynie broni.

Według UoBiA szafa na broń nie musi być trwale mocowana do elementów konstrukcyjnych budynku. Niektórzy użytkownicy decydują się jednak na dodatkowe środki zabezpieczające w postaci montażu do podłogi lub ściany.

Warto zaznaczyć, że zarówno policja, jak i organy wojskowe mają prawo do skontrolowania, w jaki sposób posiadacz broni przechowuje nabyte egzemplarze. Należy zadbać o to, aby swój „arsenał” przechowywać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Szafa na broń – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szaf na broń. Coraz częściej użytkownicy zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność modelu, ale także jego design. Szafa na broń może stać się elementem wystroju np. gabinetu w domu.

Niektóre modele wyposażone są w kuloodporną szybę, która pozwala na doskonałą prezentację zawartości. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Często tego typu szafa na broń wykonana jest z litego drewna oraz wyposażona w wewnętrzne oświetlenie.

Na rynku występują również modele, które są dodatkowo wzmocnione. Po tego typu szafy z reguły sięgają osoby, które mają w swych zbiorach wartościowe egzemplarze.

Osobną grupę stanowią mniejsze szafy na broń, które doskonale sprawdzają się do przechowywania broni krótkiej oraz dokumentów.

Niektórzy producenci oferują również wykonanie szafy na wymiar według preferencji i potrzeb użytkownika. To praktyczne rozwiązanie, które umożliwia wkomponowanie modelu w istniejącą przestrzeń.

Dodatkowo do wielu szaf można dokupić akcesoria, które zwiększą ich funkcjonalność. Mowa tu m.in. o magnesach neodymowych, uchwytach piankowych czy też organizerach, które pomogą w zagospodarowaniu miejsca wewnątrz szafy.

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.